ADAK AKİKA VACİP KURBAN

KURBAN KESİMİNDEN EVVEL MUHAKKAK OKUYUN!

Kurban kesmesi gereken kişiler

Kurban kesmesi gereken kimseler

Mukim olan (yerleşik olan, seyahat halinde olmayan), akıl baliğ (aklı ermiş), hir (özgür) olan her müslüman erkek ve kadının, dinen zengin olmak şartı ile kurban kesmesi vacibtir.

İmâm-ı âzam ve Ebû Yusuf’a göre akıl baliğ şartı da bulunmamaktadır. Bir çocuk ya da deli, mecnûnun kurbanını velisi keser. Bunun etinden kurbanı kesilen çocuk ya da deli, mecnun kişi yer ve kalanı da ayni olarak faydalanacağı elbise ve benzeri ile değiştirilir. Ancak İmam Muhammed’e göre akil baliğ (bulüğa ermiş, aklı ermiş) olması şartı bulunur. Hanefi fıkhında fetva da bu şekildedir. Bir kişi çocuğu ya da velisi olduğu bir mecnunun malından kurban kesecek olsa, kurban bedelini ona ödemesi gerekir.

Vacip kurban, Kurban bayramının ilk 3 gününde kesilir. Kurban kesmesi ya da kestirmesi için bir başka kişi ya da kuruma vekalet verilebilir. Vekalet ile kestirilebilmesi sebebiyle kurban vecibesi bulunulan memlekette ya da başka bir memlekette ifa edilebilir.

Kurban vecibesi, kurbanın tümünün bağışlanması ile de tamamlanabilir.

Dinen zengin olmak ne demektir?

Dinen zenginlik, asli ihtiyaçlarını karşılaması dışında en az 200 dirhem (595 gr) gümüş miktarında parası ya da malı bulunan kimseye denir. Bu mal artıcı olsun olmasın hesaba dahil edilir. Gümüşün 2013 yılındaki seyrine göre gra fiyatı 1,60-1,70 TL civarındadır ki bu da 595 gr için yaklaşık 950 TL demektir.

İmam Mâlik ve İmam Şafiî’ye göre Kurban ibadeti vacib değil müekked sünnettir.

KAYNAK: Büyük İslâm İlmihali, Ömer Nasûhi Bilmen

Yurtdışında ihtiyaç blgelerinde kesilmek üzere kurban bağışlarınızı iletmek veya daha detaylı bilgi almak üzere bizimle aşağıdaki bağlantıdan irtibat kurabilirsiniz:
Kurban Bağışı Hakkında Detaylı Bilgi Online Hemen Kurban Bağışı

3 Responses so far.

 1. Memurhaber diyor ki:

  Diyanet’e göre kimlerin kurban kesmesi gerekir?

 2. Bedirhan diyor ki:

  Diyanet kimlerin kurban kesebileceğini açıkladı

  “Kurban, zorunlu ihtiyaçları ve borçları dışında belirli miktarda mala sahip olan kişiye vaciptir. Hz. Peygamber, imkan bulduğu halde kurban kesmeyenlerle ilgili ağır ifadeler taşıyan hadisiyle bir taraftan kurban ibadetinin imkan bulmaya, güç yetirmeye bağlı olduğunu ifade ederken, bir yandan da güç yetirenin kurban kesmesinin gerektiğine işaret etmektedir. Buna göre kurban ibadetiyle yükümlü olabilmek için belli bir mali imkana sahip olmak gerekir ki, bunun ölçüsü de, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka, nisap miktarı mala sahip olmaktır. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka, 80. 18 gram altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir ve kurban keser. Kişinin malı olmakla birlikte borçlu da olsa ve borcu ile asli ihtiyaçları çıktıktan sonra nisap miktarı malı kalsa, o kişi kurban keser. Fakat ,temel ihtiyaçları ve borçları için ayıracağı para haricinde bu kadar bir mala sahip olmayan kişinin kurban kesmesi gerekmez.’’

 3. B.Ö diyor ki:

  Bizlerin vesile olduğumuz kurban kimlerin hideyetine vesile olacak..

Leave a Reply